Comunitatea crescatorilor de pitbull si amstaff din romania

Thursday, 08 Dec 16, 18.03.59

Aţi intrat ca Guest | Grupa "Guests"Bine aţi venit Guest | RSS
Principala | Povestea cainilor Zwettler - Forum | Profilul meu | Înregistrare | Ieşire | Login
                                     PentruAnimale.ro                 

[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentului forumului · Căutare · RSS ]
Page 1 of 11
Forum » Useful information » APBT » Povestea cainilor Zwettler
Povestea cainilor Zwettler
alexDate: Friday, 09 Nov 12, 21.36.02 | Message # 1
Lieutenant general
Group: Users
Awards: 5
Status: Offline
Walter si Marlene Zwettler
Am crescut caini inca din tinerete.La inceput, caini obisnuiti, nu neaparat de rasa, apoi am devenit dresori profesionisti si am crescut in special caini de vanatoare, de la pointeri la diverse tipuri de terrieri.Dupa casatorie, am avut fox terrieri si caini din rasa karelian beardog.Si, pentru ca incepusera sa ne placa molosii, am avut si fila brasileiro.Primul nostru apbt a fost cumparat din Germania, se numea Ali si era un urmas al lui Jansen's Ch Spike, un caine foarte popular pe atunci.

Sam si Bonie, caini cumparati imediat dupa Ali, veneau de la canisa Goelz, tot din Germania, iar urmatoarea femela, Mitzi (Heinzl/Patrick), a fost cumparata din Olanda. In anul 1988 am luat decizia sa cumparam un apbt din SUA.In APBT Gazette aparuse un anunt dat de un crescator care vindea pui dintr-un fiu al lui Garner's Ch Chinaman.Am sunat la numarul respectiv, dar, pentru ca nu ne doream doar un caine de expozitie, am fost sfatuiti de crescatorul respectiv sa luam legatura chiar cu Tom Garner.

Am luat legatura cu el si Tom ne-a oferit-o pe Garner's Sister, o femela de exceptie care avea sa fie cunoscuta in Europa sub numele Zwettler's China.Nu credem ca Tom Garner a vrut neaparat sa ne faca o favoare cu aceasta femela; pur si simplu, ea era disponibila la acea data si noi am fost cei care am sunat primii si am cumparat-o.

China era foarte atasata de familie, refuza strainii si avea o atitudine neutra fata de alti caini, atat timp cat nu era atacata.Daca era atacata, dovedea ca are o muscatura puternica si stil, dar ramanea tot timpul calma, chiar si in toiul luptei. A fost testata foarte dur de mai multe ori, dar nu a fost niciodata intr-o competitie oficiala.Oricum, cel mai mare merit al ei a fost in calitate de reproducatoare.Am fi putut s-o montam cu orice mascul si suntem convinsi ca ar fi produs pui de calitate.

In 1989 am decis s-o montam pe China pentru prima data si am cautat un mascul care sa i se potriveasca.Dintr-un anunt am aflat de Ch Scallywag, aflat pe vremea aceea in Belgia; am contactat proprietarul cainelui si, in final, monta s-a realizat.Privind inapoi, putem spune ca acel rand de pui a fost printre cele mai bune avute de noi.

Din aceasta monta provin:
Zw Little China (vanduta de pui in YU, 1xw, 1xL, d.g.)
Zw Debbie (mama lui Moses, 6xw in Ungaria)
Zw Mollie(1xw)
Zw Gipsy (vanduta de pui in Ungaria, mama lui Bitang si Arnold -2xw)
Zw Spike (tatal lui Zw Ahab)
Zw Snoopy

Din pacate, nu am mai putut repeta aceasta monta, pentru ca Scallywag a ajuns din Belgia in Germania, unde si-a pierdut viata intr-o lupta accidentala. China a mai fost montata si cu nepotul ei, Moses( Rushin's Little Rock x Zw Debbie), monta din care provine Ch Frankie(Ungaria).Din monta China x Ch Blinky a fost obtinut Ch Gremlin. China a ajuns cea mai buna femela reproducatoare a noastra si piatra de temelie a canisei Zwettler. Toti puii ei au avut aproximativ acelasi caracter, aceeasi muscatura puternica si acelasi stil.

Zw Moses
Moses este probabil cel mai cunoscut urmas al femelei noastre, China.Provine din monta Raging Bull Rushin's Little Rock x Zw Debbie. Un prieten il alesese pe Moses pe cand acesta era doar un pui si platise deja o parte din bani. La inceput, Moses era un pui mai nesigur, dar pe masura ce crestea, devenea din ce in ce mai promitator. Asa se face ca am incercat sa-i oferim prietenului nostru un alt pui, in locul lui Moses, dar el a refuzat si- cum ii promisesem cainele- ne-am tinut de cuvant. La varsta de 9 luni, Moses si Turbo(Zw Toni x Jansen's Hexe) s-au implicat intr-o lupta, in timp ce stapanul acestora nu era acasa.Cand acesta s-a intors acasa, ambii caini zaceau pe jos, mai mult morti decat vii.Cand am vazut si noi pozele trimise de amicul nostru imediat dupa incident, am fost convinsi ca dupa asa ceva, un caine bun ar fi fost distrus.Dar se pare ca Moses a fost exceptia de la regula; cateva luni mai tarziu, cand a fost vandut mai departe, a avut un roll in care a dovedit ca incidentul anterior nu-l afectase in niciun fel.

Sora de cuib a lui Debbie, Gipsy, fusese vanduta in Ungaria.Datorita puilor ei, cainii din China se bucurau deja de o buna reputatie, asa ca am fost cautati de niste unguri pentru a cumpara pui din China.Din pacate, nu aveam un cuib la vremea aceea, dar le-am povestit despre Moses. Cu toate ca avea deja 18 luni pe atunci, s-au hotarat sa-l cumpere.La inceput, stapanul lui Moses a refuzat sa-l vanda; treaba s-a mai taraganat un timp si, in cele din urma, Moses a fost cumparat si dus in Ungaria, unde si-a inceput cariera, castigand 5 show-uri cu contract. In Ungaria, Moses a fost montat de multe ori si a produs multi caini, dintre care amintim cativa: Ch Belfegor, Ch Danger, Ch Oscar, Cibu(2xw), Pluto(2xw), Bo(1xw).

Zw Rosie si Zw Chana
Rosie si Chana provin din canisa Bros, Olanda. Am ajuns prieteni foarte buni cu Jan si Ron, dupa ce am cumparat de la ei o femela, Mitzi (Heinzl/Patrick). Ei ne-au ajutat foarte mult in primii ani si, pe masura trecerii timpului, relatia cu ei a devenit din ce in ce mai buna. La prima noastra vizita la ei, am ramas foarte impresionati de Pretty Boy Floyd si fiica sa, Miss Annie.Floyd era un 1xw, dupa un show cu Country Boy's Black Jack, in 56 de minute, show in care a luptat cu un picior rupt dupa minutul 4. A fost nevoie sa treaca 10 luni pana cand Floyd a putut alerga din nou, dar nu a mai fost capabil sa-si foloseasca piciorul cu pricina asa cum ar fi trebuit.Din acest motiv nu a mai fost inscris in nici o competitie oficiala.Fiica sa, Annie, a fost tot un 1xw; ani intregi a detinut recordul pentru cel mai lung show intre femele.Adversara ei a murit imediat dupa show si, in ciuda tuturor eforturilor medicale, Annie si-a pierdut viata o saptamana mai tarziu.Annie a avut un singur rand de pui (Bros' Pretty Boy Floyd x Bros' Miss Annie), dintre care noi am ales-o pe Rosie.

Probabil din cauza consangvinizarii prea stranse, Rosie intra in calduri o data la un si jumatate sau doi.De aceea, nu am putut obtine de la ea decat un singur rand de pui dupa ce am montat-o cu Blinky. Din acea monta provin, printre altii, Rushin Bill's Miss Holland, Zw Blinci, unul dintre cei mai buni caini ai nostri, si Zw Max, un caine foarte talentat, care a avut cateva roll-uri, si pe care a trebuit sa-l vindem, fortati de imprejurari.Din pacate, ea a murit intr-o lupta accidentala cu China.

Chana era o femela foarte game, la aproximativ 40 lbs, cu o muscatura foarte buna. Cat timp a fost a noastra a avut trei randuri de pui. Prima monta a fost cu Borderline's Little Man si am obtinut de la ea 3 femele;2 au fost vandute, iar cea pe care am vrut s-o tinem pentru noi, impreuna cu alti 2 caini tineri, a fost furata din curtea noastra de niste tigani unguri si vanduta in Ungaria drept "import din Olanda". Aceasta femela a fost cunoscuta (si apreciata) in Ungaria cu numele de Rosie.

Cea de a doua monta a Chanei a fost facuta cu Zw Spike (Ch Scallywag x Zw China). Din aceasta monta provin Ch Kira, o femela foarte game care se afla in Austria, Zw Snoopy, pe care l-am vandut de pui in Ungaria si Zw Ahab, pe care initial l-am pastrat pentru noi.Din pacate, am fost nevoiti sa-l vindem impreuna cu alti caini, in anul 1996, cand am avut multe probleme cu autoritatile.

Chiar si pe Chana am fost nevoiti sa o vindem, din cauza acelorasi probleme. Mai tarziu ea a fost montata cu Ch Gremlin (Ch Blinky x Zw China).Din aceasta monta au aparut cativa caini exceptionali. Arthur 4xw si 1xL impotriva lui Ham's Ch Frankie, tot un 4xw si pui din Zw Ch Frankie (Moses x China). A fost scos din show (cu scratch la final) dupa 1:40. Din pacate, a murit ceva mai tarziu. Tot din aceasta monta provin si Ham's Jazz 2xw, 1xd(2:47); S. Gy's Shakter 2xw, 1xL; Andrassy's Ch Arthur 5xw, 1xL; Andrassy's Vicky 2xw si Vega 2xw.

Bros' Ch Blinky
Prima data cand l-am vazut pe Blinky a fost imediat dupa cel de-al doilea show al sau. Am fost prezenti la cel de-al treilea show, impotriva lui Borderline's Little Man, pe care l-a oprit in 2:15, intr-un show foarte dur. Imediat dupa acest show, Blinky a fost oferit spre vanzare de catre stapanul sau aflat intr-o criza financiara.Printr-un aranjament intermediat de Bros, am reusit sa-l cumparam noi.

Primul show al lui Blinky a fost impotriva lui JB&G's Chester, pui din Mr Bulldog's Spike si o femela numita Tug. Ambii caini aveau aceeasi greutate.Blinky a atacat tot timpul, impingandu-l pe Chester in peretii ringului, miscandu-se foarte rapid si provocand mari daune pe labe si piept.Dupa 1:23, JB a intrerupt show-ul pentru a-si salva cainele, dar era deja prea tarziu.

In cel de-al doilea show Blinky l-a avut adversar pe Ravot's Ben Jr, un caine dintr-o linie foarte buna, din Ch Ben-4xw (Anderson's Buck x Bryant's Pepper) si Bros' Hope (Rigg's Red Boy x Patrick's Lahoya) o femela 2xw de exceptie. Ben Jr l-a pus la pamant pe Blinky chiar de la inceputul show-ului si a reusit sa-l tina acolo 20 de minute, intre timp scuturandu-l si lovindu-l de peretii ringului. Blinky a fost foarte calm, a asteptat sa se scurga timpul si l-a lasat pe adversar sa-si faca numarul, muscandu-l foarte tare din cand in cand. Dupa 20 de minute, Blinky a reusit sa egaleze situatia, Ben prinzand cap si umeri, iar Blinky facand prize pe cap si bot si incercand sa le tina cat mai mult.

Dupa 50 de minute, Ben Jr a inceput sa cedeze iar Blinky a inceput sa faca prize adanci pe gat.Cand s-a ajuns la minutul 55, Ravot si-a scos cainele din show pentru a-l salva. Amandoi au facut scratch la finalul show-ului.

Show-ul care l-a facut campion pe Blinky a venit ceva mai tarziu; era impotriva lui Borderline's Little Man. La acea vreme s-a vorbit foarte mult despre acest caine, ambele parti pariind masiv pe cainii lor, ba chiar un tip a pariat 500 sustinand ca Little Man avea sa-si distruga adversarul in numai 30 de minute. Cainii au fost eliberati si s-au intalnit in mijlocul ringului.Asa cum ne asteptam si noi, Little Man a dovedit inca de la inceput ca are o muscatura exceptionala. Dupa primele 4 minute Blinky nu se mai putea sprijini bine pe picioarele din fata, dar incerca sa-si prinda adversarul de cap si sa pastreze cat mai mult priza, ceea ce la inceput nu prea i-a reusit. Abia dupa 20 de minute show-ul s-a mai calmat si Blinky a inceput sa stea din ce in ce mai mult agatat de capul si de botul adversarului sau. Urmatoarele aproape 2 ore pot fi descrise astfel: Little Man incerca din toate puterile sa prinda pieptul lui Blinky si Blinky incerca sa-l impiedice. Ocazional, Little Man reusea sa prinda o priza pe piept sau pe umeri, iar Blinky il scotea de acolo cu o priza pe nas, pierzandu-si si ultimii dinti in felul acesta.Era o priveliste stranie... Little Man se misca numai inainte iar Blinky se misca in spate, sprijinindu-se mai mult pe piept pentru ca picioarele din fata nu-l mai tineau. Amandoi faceau scratch-uri fara ezitare, atata doar ca lui Blinky ii lua ceva mai mult timp sa ajunga in celalalt colt al ringului.

La un moment dat, Little Man a inceput sa dea semne clare de oboseala si apoi a intrat in soc, pe masura ce Blinky incepuse sa-si faca treaba.Dupa 2:15 Little Man a fost scos din show pentru ca nu s-a mai ridicat.Dupa acest show am decis sa-l cumparam pe Blinky si sa-l montam cu toate femelele noastre.

Din monta cu Zw Rosie a fost obtinuta Rushin Bill's Miss Holand pe care initial i-am facut-o cadou lui Bros, apoi, cand legile au devenit foarte stricte in Olanda, Bros i-a facut-o cadou la randul sau lui Rushin Bill si Miss Holand a ajuns in USA.Am pastrat pentru noi un mascul, Zw Max, si o femela mica, Zw Blinci. Max s-a dovedit foarte bun in cele cateva roll-uri pe care i le-am dat noi, dar am fost constransi sa-l vindem si nu stim ce s-a mai intamplat dupa aceea. Blinci era o femela de numai 14 kg care reusise cumva sa se impuna in fata tuturor fratilor ei de cuib.Din pacate, a murit intr-o lupta accidentala cu China, asa ca nu am mai avut ocazia sa obtinem ceva de la ea.

Din monta lui Blinky cu China a aparut Ch Gremlin, care avea sa fie montat ulterior, in Austria, cu Zw Gipsy. Un pui din aceasta monta este 1xw in Ungaria. Din monta lui Blinky cu Mitzy l-am obtinut pe Johny Rae, iar din monta cu Ginger (Ironline's Red Devil x Ironline's Gadget) au fost obtinuti Johny's Blinky Jr si alti 2 masculi care au ajuns in Rusia. In cele din urma l-am vandut pe Blinky in Serbia, la canisa Goran Trasics.Exista mai multe opinii referitoarea la valoarea de reproducator a lui Blinky.Unii spun ca nu a fost un bun reproducator. Din experienta noastra, putem spune ca am fost foarte multumiti de el, dar, din nefericire, nu am putut testa personal chiar toti puii pe care i-am avut de la el.Pot spune ca mi-as dori sa mai am multi caini precum Gremlin, Blinci, Dooley, Blinky Jr...

China, Rosie, Chana si Blinky nu au fost doar caini buni ci si cainii de baza ai canisei noastre. Cu toate acestea, nu am crescut doar caini din aceste linii; dintotdeauna ne-au placut cainii din linia Zebo si am avut si din acestia.Multi spun ca acesti caini ar avea doar o muscatura foarte puternica dar nu au rezistenta.Contrazicem insa aceasta opinie. Zw Oscar, pui din Mc Gee's Panther si Mc Gee's Jilly Buck, semana perfect cu tatal sau, binecunoscut pentru muscatura lui fenomenala. Dar semana doar la fizic, era la fel de inalt si de lung si avea o respiratie foarte buna, insa era extrem de diferit de Panther la capitolul muscatura. Ced ca era apbt-ul cu cea mai slaba priza din toti cainii pe care i-am avut noi, dar, din fericire, ii placea foarte mult sa lucreze si putea fi antrenat fara mare greutate. I-am dat un show cu Hal's Face, un caine din linia Rascal/Honeybunch, un caine cu o priza foarte buna (spre deosebire de Oscar al nostru) dar mai batran decat Oscar. Oscar a putut castiga numai datorita respiratiei sale foarte bune si a gameness-ului sau. Face l-a chinuit pe Oscar destul de tare, dar a inceput sa oboseasca dupa vreo 40 de minute. Amandoi au facut scratch de cateva ori, dar dupa 1:11 Face s-a oprit, ceea ce l-a facut pe Oscar un 1xw. Din pacate, Oscar era steril si nu a putut fi folosit la monte. L-am pierdut in urma unei lupte accidentale cu Silas (Bowman's Killer x Lunievsky's Bodo). Cainii au scapat in timp ce noi eram plecati de-acasa; cand ne-am intors, Oscar era deja mort si Silas foarte deshidratat si aproape mort.Am reusit sa-l salvam dupa o saptamana de tratament.

Cam tot pe vremurile acelea aveam si un pui din Gr Ch Buck si fiica sa, Bon Bon (Gr Ch Buck x Ch Bonnie). Era un mascul numit Toni pe care l-am importat direct de la STP Kennels, USA. Toni era un caine foarte puternic si destul de mare (25 de kg). De mic a adovedit niste caracteristici cu care nu eram obisnuit la cainii nostri.Uneori era un caine extrem de iubitor, dar acest lucru se putea schimba intr-o secunda si trebuia sa fii tot timpul pregatit, pentru ca te putea musca. Chestia asta il facea un caine greu de suportat.Cand l-am montat cu Jansen's Hexe a produs niste caini foarte buni, dar s-a dovedit ca si ei mosteneau defectul tatalui.

Turbo provine din aceasta monta si seamana foarte bine cu tatal sau.Stapanul lui Turbo isi dorea foarte mult sa-i gaseasca un adversar, asa ca i-am gasit unul pe masura, numit Clyde (Hollingsworth' s Riot x Crum's Bubbles), un pui crescut de Mr Davis si adus recent din USA.

La inceputul show-ului Clyde a reusit sa-l tina pe Turbo la distanta cu prize pe bot, dar in cele din urma Turbo a reusit o priza buna pe piept pe care a tinut-o destul de mult. Cand cei doi caini au fost desfacuti pentru scratch, Clyde a intrat in soc si nu s-a mai putut ridica.Turbo a facut scratch si a devenit 1xw dupa numai 17 minute. Clyde a putut fi salvat si a fost vandut ulterior in Rusia. Pentru ca stapanul lui Turbo se temea ca ar putea fi muscat, am decis sa-l luam pe Turbo la noi.

La inceput, a parut destul de sociabil, dar noi am avut intotdeauna grija cu el, dupa experienta avuta cu tatal sau.Dupa ceva timp insa, Turbo ne-a atacat si pe noi, asa ca l-am vandut in Franta.La scurt timp dupa aceea, tocmai cand se pregatea pentru al doilea show, in Olanda, a fost confiscat de politie si eutanasiat. Cam in aceeasi perioada l-am vandut si pe Toni lui Goran Trisics din Yu, care-l dorea pentru reproductie. Din primii nostri caini nu ne-au mai ramas decat Zw Minnie si Zw Dandy. Ca multi caini Zebo, Minnie (Bowman's Killer x Lonzo's Susie) are un caracter destul de complicat. Nu accepta cu nici un chip un alt caine langa ea, fie mascul, fie femela. Singurul caine care face exceptie de la regula este este batranul nostru mascul Dandy; dar este extrem de atasata fata de oameni, in special de cei din familia noastra.

Montata cu Dandy (Rocca's Diamond Head x Rocca's Monkey), Minnie a scos pui foarte valorosi, printre care Zw Molly. Din ultima ei monta cu Silas am pastrat o singura femela, Zw Flo. In mod sigur, aceasta femela este unul dintre cainii de cea mai pura linie Zebo/Vindicator din Europa. Dandy nu a fost implicat niciodata intr-un show oficial, dar a fost testat foarte dur, nu numai cu cainii nostri ci si cu alti caini, din alte linii, de greutati diferite. Este game, cu o muscatura foarte buna si prefera sa faca prize pe labe si cap.

Molly este un caine perfect construit, totul fiind bine proportionat la ea.Pana si temperamentul este perfect. Am montat-o cu Gr Ch Street Sweeper, la Ed Faron, in SUA.Din aceasta monta am pastrat toti masculii, care pana acum nu ne-au dezamagit deloc.Un alt caine al nostru care merita mentionat este Zw Weasel (Roughouse x DA's Cookey) pe care am cumparat-o de la Harry Hargrove. Este o femela mica, rosie cu masca neagra, de 16 kg, extrem de agila.

De asemenea, sa nu-l uitam pe Zw Heini (Underboss' Jasper x Underboss' Sasha), care are acum 2 ani, un caine inalt si cu un corp foarte lung, care tine foarte mult in show, si care are un temperament incantator: tot timpul vrea sa faca cuiva pe plac. El ne aduce aminte de Blinky si Handsome; poate ca va si ajunge la fel de bun ca Blinky. Tatal sau, Jasper, este din Gr Ch Mayday, iar mama sa, din X-Men's Ch Barbarian.

In concluzie, cainii nostri au fost initial din liniile Eli si Bolio, cu precadere Eli. Din cauza unor acuzatii nedrepte, politia si o fundatie de protectie a animalelor au incercat sa ne confiste toti cainii in primavara lui 1996.Cu ajutorul unui bun prieten am reusit sa ne luam inapoi cainii care deja fusesera luati si urcati in masini.Din nefericire, am fost nevoiti sa vindem multi din ei, si acesta e un alt motiv pentru care multi dintre cainii nostri se gasesc azi in Ungaria si Yu. Dupa acel incident aproape ca luasem hotararea s arenuntam definitiv la aceasta rasa, dar in cele din urma am decis sa crestem in continuare apbt, la o scara mai mica.Acum incercam sa construim ceva plecand de la cainii care ne-au ramas, precum Molly si Flo, si altii mai noi, precum Weasel si Heini. Oameni precum Ralph Greenwood, Peter Sparks, Maurice Carver sau Mountain Man au influentat si impresionat foarte mult fanii acestui sport, in ultimii ani.Din pacate, viitorul nu este tocmai stralucit, dat fiind ca te lovesti tot timpul de oameni lipsiti de educatie, putini fiind cei care sunt cinstiti.

Forum » Useful information » APBT » Povestea cainilor Zwettler
Page 1 of 11
Search:

Copyright pitbulls.ro © 2016 | Free games templates